За час війни на Донбасі значна кількість людей потрапила до полону сепаратистів і російських військ, які контролюють частину української території. 8 вересня цього року народний депутат Ірина Геращенкозаявила, що у полоні залишилось 156 українських військових. Назвати точну цифру навряд чи можливо. Але в полон, до підвалів сепаратистів потрапляють також і цивільні. Скільки їх - ніхто не знає. Адже, на відміну від військових, державні інституції не стежать спеціально за їхніми долями.
Проблема покарання злочинців, які катують мирне населення, стала каменем спотикання під час дискусії навколо змін до Конституції. Президент і його команда доводять, що ніякої амністії злочинцям не буде. Вони посилаються на проект закону «Про особливості місцевого самоврядування в деяких районах Донецької і Луганської областей». Там сказано, що амністії підлягають лише особи, які не скоїли тяжких кримінальних злочинів.
Опоненти Петра Порошенка посилаються на законопроект «Про недопущення переслідування та покарання осіб-учасників подій на території Донецької та Луганської областей». В ньому прямо сказано про звільнення від кримінальної відповідальності учасників збройних формувань і учасників самопроголошених органів у Донецькій і Луганській областях, а також тих, хто протистояв здійсненню антитерористичної операції. Обидва законопроекти прийняті в першому читанні у вересні 2014 року за поданням Президента.
Так якому із законів вірити? Який механізм покарання може бути в разі підписання Президентом хоча б одного із законів? Чи є ризик амністії для терористів? Який є міжнародний досвід ставлення до злочинців, котрі брали участь у бойових діях?
Про ці проблеми цивільного населення прифронтової території у п'ятому випуску соціального ток-шоу «Донбас:чесно» дискутують журналіст Валерій Макєєв, правозахисник Микола Козирєв, шеф-редактор сайту «Петр и Мазепа» Антон Швець, народний депутат Ірина Суслова та радник міністра внутрішніх справ Зорян Шкіряк.
Джерело фото - AFP