Спецпроекти
  • 14 січня, 19:57

Керівник відділу нових медіа в НВ Сергій Депутат показав «Відеотеці», як він стежить за популярними постами конкурентів та шукає теми за допомогою сервісу CrowdTangle. Також він розповів, яким чином НВ розвиває акаунти в соціальних мережах та чому відмовився від каналу у Viber, створивши натомість декілька в Telegram.

 

Інструмент для пошуку віральних постів і аналізу конкурентів

Сервіс CrowdTangle у житті Сергія Депутата з’явився дев’ять місяців тому. Завдяки цьому інструменту він тепер відстежує популярні пости в соціальних мережах від ЗМІ, які його цікавлять. Також CrowdTangle формує графіки, які дозволяють стежити за SMM-успіхами конкурентів.

«Сервіс дозволяє швидко проглянути віральні пости і знайти популярні теми. Також тут можна проаналізувати, чи був у вас спад активності у порівнянні з конкурентами. Одразу видно, наскільки ефективне твоє ЗМІ у порівнянні з іншими за критерієм взаємодії з аудиторією», — каже Сергій.

Інструмент повністю безкоштовний, але є одне «але»: зареєструватися в ньому можна лише за запрошенням учасника спільноти CrowdTangle. Детальніше — у відеоінструкції.

НВ дає менше негативу в Instagram та підбурює журналістів знімати відео

— Сергію, в НВ ви починали працювати як редактор рубрики LOL, а також робили огляди додатків. Як стали керівником відділу нових медіа?

— До роботи у ЗМІ я заробляв тим, що наповнював сайти контентом. Але це нудна робота, і я постійно шукав, як перейти в медіа. У НВ я прийшов у 2016 році зовсім без журналістського досвіду, але зі свіжими думками й оригінальним контентом. Тоді в редакції було мало віральних новин із соціальних мереж. Вони вирішили це розвивати і шукали відповідного працівника. Так почав вести LOL, яким займався три роки.

Мій перший матеріал був про британський парламент: депутата від лейбористів Денніса Скіннера вигнали за недотримання етикету. Це тоді гарно вистрілило. Редактори бачили, що на віральний контент дуже активно реагують користувачі соціальних мереж: була купа репостів і вподобань. Паралельно по суботах робив також огляди нових додатків і сервісів.

Відділ нових медіа я очолив у лютому 2019-го.

— Скільки людей зараз працює у вашому відділі?

— Має бути дев’ять. Зараз є два редактори соціальних мереж, два відеоредактори, редактор YouTube-каналу «Радіо НВ», відеожурналіст, плюс — універсальний працівник, який веде і соціальні мережі, і рубрику LOL, а ще готує подкасти. Крім того, буде людина, яка займатиметься ексклюзивними відео.

— Для яких платформ готуватимете такі відео?

— Зараз показує гарне зростання YouTube-акаунт «Радіо НВ»: за пів року ми набрали 50 тис. підписників. А основний акаунт, на жаль, росте не так добре, як ми б хотіли. Надалі ролики будемо готувати для YouTube, але деякі з форматів також, думаю, підійдуть і для Facebook чи Instagram.

Ми зараз, приміром, намагаємося переконати наших журналістів, що можна не просто поїхати і записати інтерв’ю з героєм, але й зняти ексклюзивне відео. Дехто вже починає це робити і надсилає нам сире відео, з якого наш відділ зробить історію.

— Хто для вас є трендсетерами по роботі з новими медіа?

— Коли починав працювати в НВ, то багато читав BuzzFeed та Bored Panda, які були піонерами по добірках у соціальних мережах, писали про реакції відомих людей тощо. Також читаю Mashable, який по-хорошому трешовий, а ще «Шапіто» на «Медузі», The New York Times, Vice, Mic, The Verge, сиджу на Reddit.

Мені подобаються проекти українського «Радіо Свобода» (більше про їхні мультимедійні проєкти читайте у нашому спецпроекті. — Ред.). Дуже подобається Instagram білоруського «Радіо Свобода». Вони «живі» та цікаві. По Instagram я орієнтуюся на них. Ще із соціальними мережами непогано працює BBC: як українська служба, так і британська. Хоча ані BBC, ані «Радіо Свобода» не можна порівнювати з НВ — вони не бізнес-проекти.

— На вас якось тисне те, що ви бізнес (НВ належить Dragon Capital. — Ред.)?

— Ми маємо дуже сильно рости, ми маємо бути популярними. Одним з моїх стимулів є те, що мій відділ має приносити прибуток компанії. Мене це мотивує — нецікаво бути неуспішним. Крім того, гадаю, що коли твій відділ приносить більше збитків, ніж прибутку, то з ним щось негаразд і, мабуть, його скоро закриють.

— У НВ є багато проектів. Хто веде їхні акаунти в соціальних мережах?

— Наш відділ веде основні акаунти НВ і Style. Облікові записи про бізнес і технології ведуть команди відповідних відділів — у цих темах вони значно краще розбираються.

— Чи бачите відмінності в аудиторіях соціальних мереж?

— Я не хочу їх диференціювати. Єдине, в Instagram ми даємо менше негативу, але коли на вулицях, приміром, Білорусі чи Гонконгу протести, люди відстоюють свої права, то це теж буде в нашому Instagram. Наш акаунт, як життя, може бути різним.

— Instagram — це більше іміджева річ?

— Це поки точно не про трафік, хоча аудиторія активно реагує на контент. Ми маємо бути на цій платформі, адже краще люди побачать новину в нас, ніж в інших.

— Як плануєте розвивати Instagram? Зараз у вас там 17 тис. підписників.

— Ця соціальна мережа поки повністю на мені. Намагаюсь туди додавати контент щодня, але іноді бувають завали, коли не встигаю та є інші пріоритети. Приміром, коли ми випускаємо терміново якесь відеоінтерв’ю, то час буде відданий саме йому. Тоді з Instagram допомагають колеги.

Є деякі цікаві проекти, які можна показати у Stories. Історії — це єдине місце в Instagram, де можна зробити прямий перехід на сайт. Для створення таких історій використовуємо зазвичай декілька шаблонів. На невеликі історії йде хвилин 15. Проте є великі проекти, як «Білий слон», де був залучений моушен-дизайнер, який промальовував елементи. На це вже йде близько чотирьох годин.

Instant Articles банять, а група у Viber «не вистрілила»

— Головною соціальною мережею НВ все ж залишається Facebook, де у вас 320 тис. підписників (згідно з даними SimilarWeb, соціальні мережі дають НВ 6,2 % трафіку, з них 77,5 % — Facebook. — Ред). Чи користуєтесь ви тут Instant Articles?

— Завдяки цьому інструменту статті у Facebook відкриваються дуже швидко і виглядають краще. Для підготовки Facebook сам бере матеріали через RSS. Це гарний спосіб подачі контенту, але нам їх постійно банять. Приміром, вас можуть заблокувати на три місяці за статті про війну в Сирії.

Фішка такої верстки в тому, що там є вбудована реклама від Facebook, яка доволі дорога. І коли в статті про війну з’являється реклама бренду, то це не дуже добре. Facebook поки не вирішив, як диференціювати позитивні історії від «жорстоких» новин, тому він просто банить усе ЗМІ.

— Ви ще публікуєте відео з 24-го каналу. Навіщо?

— Це ролики з нашими радіоведучими. У нас є домовленості з цим каналом, що ми можемо брати їхні відео і ставити собі в соцмережі.

— Чому закинули групу у Viber (було 23 тис. підписників) і перейшли у Telegram (зараз 10 тис. підписників в основному акаунті)? До того ж звели у цьому месенджері три канали: основний, «Погляди» та «Техно».

— На все треба сили і слід раціонально розподіляти ресурси. Viber не давав того ефекту, на який очікували: було менше переходів на сайт, ніж зараз із Telegram.

Telegram дає більше 200 тис. переходів на місяць. Тут дуже активна аудиторія, і ця активність зростає. Я позиціоную цей месенджер, як інструмент для швидкої доставки гарячих новин та ексклюзивного контенту НВ. А також це джерело новин для тих людей, які не користуються Facebook.

— Чи йде мова про монетизацію соціальних мереж?

— Поки що в Telegram нічого такого немає. У Facebook та Instagram виходять рекламні публікації, типу спецпроектів чи «Новини компаній». Тобто це рекламні матеріали, які ми також промотуємо через соціальні мережі.

— А тролі в соцмережах атакують?

— Так, і дуже часто. Ми не банимо за ненормативну лексику, але блокуємо за булінг. Коли користувачі починають ображати одне одного, НВ, чи наших журналістів — це заборонено.

— У НВ також є свій додаток. Це успішний кейс для медіа?

— Сам би я краще користувався додатком, ніж заходив на сайт якогось ЗМІ. У НВ додаток зараз перебуває на доопрацюванні, тому поки ним ще не користуюся.

— На що будете робити акцент у 2020 році?

— Точно будемо більше працювати з відео й готувати більше ексклюзивних роликів. Це будуть відеоінтерв’ю, блоги журналістів… Будемо намагатися якось дивувати, бо звичайні «голови, що говорять» уже всім приїлися. Одна з речей, якими хочемо вражати, — 360-градусне відео.

Невдовзі буде дуже гарний проект про аеропорт «Бориспіль». Там застосуємо зйомки 360-камерою — дуже люблю нею користуватися. Раніше ми, приміром, знімали таке відео з репетицій оркестру НАОНІ. І хоча поки це не дуже популярний формат (мало в кого є VR-шолом), сподіваюся, скоро це зміниться.

Над спецпроектом працювали: