У київській галереї «Лавра» відкрилася виставка «Гарет Джонс. Щоденник», присвячена постаті британського журналіста Гарета Джонса, який першим розповів світові правду про Голодомор 1932-33 років в Україні. Виставка проходить якраз у дні, коли Україна і світ вшановують пам’ять про жертв голодоморів.
Гарет Джонс у 1930-1933 роках тричі відвідав радянську Україну, де побачив голод на власні очі й написав про це у своїх матеріалах. Але інші медіа продовжували публікувати «альтернативні новини», вигадані радянськими пропагандистами. «Тобто світ знав про голод. Інша справа в тому, наскільки він хотів говорити. На жаль, не хотів. І на жаль, така відвага як журналіста Гарета Джонса не розбудила світ», – зазначив під час відкриття експозиції Володимир В’ятрович, голова «Українського інституту національної пам’яті».
Інтерактивна експозиція послідовно викладає історію Гарета Джонса й того, що відбувалося в Україні та світі у 1930-х роках. Тут представлені мультимедійний меппінг, що демонструє, яким був світ наприкінці 1920-х – початку 1930-х років, фотографії-«очевидці» Голодомору, мультиплікаційний короткометражний фільм «Голодний дух» (створений студією Animagrad на замовлення Мінсоцполітики), цитати й документи.
«Ми обрали формат говорити про складну і болісну сторінку нашої історії за допомогою візуальних речей, і ми дозволили собі сказати про це чесно, не дистанціюючись від емоцій, говорити з тим болем, який ми відчуваємо», – пояснила ідею кураторка проекту Анастасія Гайдукевич-Качуро.
Виставка протиставляє факти, наведені у статтях Гарета Джонса та його щоденниках, тому, що ретранслювали у світ радянські пропагандисти в обличчі Волтера Дюранті – керівника московського бюро газети «Нью-Йорк Таймс». «Ми голодуємо. Скажіть в Англії, що в нас тут голод», – ось як Гарет Джонс описував зустріч із українцями. Та, у свою чергу, Волтер Дюранті відповідав: «Умови погані, але голоду немає».
«300 дней без куска хлеба» в «стране героев, стране мечтателей». Чорний «воронок», котрий безповоротно відвозив Барку, Курбаса, Хвильового. Чи забрана Пулітцерівська премія у Волтера Дюранті, який у своїх статтях заперечував Голодомор в Україні? Про все це дивіться в репортажі «Відеотеки».
Відвідати експозицію можна до 10 грудня 2018 року, вхід – вільний. Виставку «Гарет Джонс. Щоденник» організовано компаніями Film.ua Group, Kinorob та Amuseum за підтримки Українського культурний фонду, Українського інституту національної пам’яті та телеканалу «Україна».
Нагадаємо, що українська кінокомпанія Kinorob (Film.ua Group) наразі працює над виробництвом історичного трилера «Гарет Джонс», режисеркою якого є Аґнєшка Голланд. Стрічка, яка є копродукцією України, Польщі та Великобританії, планується до виходу в прокат у 2019 році. Створюється за фінансової підтримки Державного агентства України з питань кіно. У головних ролях: Джеймс Нортон, Ванесса Кірбі, Пітер Сарсгаард, Джозеф Моул, Кеннет Кренем, українські актори Яків Ткаченко, Олег Драч, Володимир Федорук, Анна Шайдюк, Анастасія Чала та Аліна Ковальська.
Крім того, Film.ua Group планує соціально-просвітницький проект з популяризації постаті Гарета Джонса в Україні та світі. У межах проекту у 2019 році планується встановлення пам’ ятника Гарету Джонсу та перейменування однієї з вулиць Києва на честь Гарета Джонса, у 2020 році – запровадження Міжнародної журналістської премії імені Гарета Джонса для представників ЗМІ, які об’єктивно, сміливо та неупереджено висвітлюють події, що відбуваються в Україні.