18 березня на «UA: Першому» стартувало політичне ток-шоу «Зворотний відлік» з кандидатами в президенти України на виборах 2019 року. Головне завдання проекту, за словами його творців, – допомогти людям зробити усвідомлений вибір на виборах Президента України.

Генеральна продюсерка «Зворотного відліку» Тетяна Кисельчук у коментарі «Детектору медіа» пояснила, що українці (зокрема й кандидати в президенти) не звикли до формату дебатів, в Україні ще немає культури публічної дискусії: «У нас треба прививати культуру дебатів, публічної політичної дискусії як виборцю, так і кандидату. А це довгий процес. Щоб люди почали розбиратися у тому, що важливо не ЯК кандидат говорить, а ЩО говорить».

Піар-директорка Національної суспільної телерадіокомпанії України Вікторія Сидоренко розповіла, що Суспільне проводило піар-кампанію для популяризації ток-шоу серед усіх вікових груп серед виборців. «Для нас як для Суспільного мовника було дуже важливо привернути увагу глядачів різних вікових груп до потреби дивитися подібні програми, щоб дізнатися більше про кандидатів, щоб зробити свідомий вибір і розуміти, за кого голосувати, й знати ключові пункти їхніх програм».

Запрошення на ефір одержали 18 кандидатів на посаду Президента України, які мають найбільші рейтинги за дослідженнями провідних соціологічних служб. За словами Тетяни Кисельчук, є офіційні підтвердження від 13 кандидатів. Але навіть 13 офіційних підтверджень не гарантують участі кандидата в дебатах. «Топові кандидати не кажуть нам ні, але й не кажуть так. Тримають нас у режимі очікування», – уточнила Тетяна Кисельчук про першу трійку кандидатів, яка очолює президентські рейтинги.

І, як стало відомо з перших хвилин ефіру, кандидат у президенти Сергій Каплін, давши попередню згоду, за кілька годин до прем’єри відмовився приїхати на ефір. Замість нього в студії стояв манекен у футболці з написом «Сергій Каплін». А в студії дебатували двоє політиків – Інна Богословська й Олександр Мороз.

Формат дискусії – дебати з елементами шоу. Кандидати відповідатимуть на запитання ведучих Мирослави Барчук (ведуча «Еспресо») та Павла Казаріна (ведучий телеканалу ICTV), запрошених експертів та аудиторії. Суспільне запровадило деякі новації у формат дебатів. Наприклад, у прямому ефірі експерти фактчекінгового проекту VoxCheck перевіряють заяви кандидатів на маніпуляцію, брехню та факти.

Ток-шоу транслюють наживо на всіх платформах Суспільного мовника – в ефірі «UA: Першого», «UA: Культури», «UA: Крим», на 24-х регіональних телеканалах НСТУ, на хвилях «Українського радіо» з коментарями радіоведучих, а також на сайті проекту discuss.suspilne.media, Youtube-каналі та в соціальних мережах. «Зворотний відлік» в ефірі – тричі на тиждень (щопонеділка, щосереди та щоп’ятниці) до кінця березня.

Проект виходитиме на телебаченні українською мовою із сурдоперекладом, матиме синхронний переклад кримськотатарською в прямому ефірі (2,5 години) на «UA: Крим», а на Youtube-каналі – українською з англійським перекладом.

«Детектор медіа» побував за лаштунками ток-шоу «Зворотний відлік» за годину до прямого ефіру, пройшовся по всіх закутках студії та дізнався, як готувалося одне з головних політичних шоу Суспільного та чому формат дебатів актуальний і важливий як для суспільства, так і для кандидатів.