«Нам не обов’язково проходити всі етапи розвитку західноєвропейського чи американського медійного ринку. Можливо, в нас будуть свої етапи», — каже журналіст, керівник моніторингового центру ГО «Детектор медіа» Отар Довженко. Приміром, якщо в Україні так і не сформується медіаринок, функцію місцевих ЗМІ за умов врегульованості щодо журналістських стандартів зможуть виконувати спільноти в соцмережах. Разом із тим…
«Найголовніше питання, сформульоване на Заході, стосується й нас: хто оплатить журналістику? Журналістика не необхідна. Людина може жити без медійного продукту. Може дізнаватися новини з фейсбука чи дивлячись у вікно. Медіа може бути в десять разів менше, ніж є. Якщо буде не сорок всеукраїнських каналів, а чотири, аудиторія не сильно постраждає», — впевнений Отар Довженко.
Головне питання — що журналістика може дати аудиторії?
«Може дати опис реальності, відповіді на запитання, заспокоєння тривожності й невпевненості. Може дати розваги, які значною мірою й дає. А також інформацію, необхідну для ухвалення рішень. Наприклад, у тебе є тисяча доларів і ти вирішуєш: поміняти на гривні, покласти на депозит чи ліпше зашити в подушку?» — журналіст каже, що звернеться до знайомого експерта або пошукає поради у профільних інтернет-виданнях.
Проте «якщо ти маєш ілюзію, що твоя стрічка у фейсбуку ліпше шарить, куди витратити тисячу доларів, ти пишеш у спільноту “Людоньки, порадьте”: “Що мені зробити з тисячею доларів?” І люди починають тобі писати: спали її, віддай свиням, витрать на проституток — ну, дурниці всілякі. Мені здається, що комунікація без участі журналістів перетворюється значною мірою на ці дурниці, на потік нефільтрованої інформації», — підсумовує Отар Довженко.
Чого про ЗМІ не знає аудиторія? Що таке «декаданс українських медіа» й чому він повторюється? Які часи є «золотим віком» української медіакритики? За що Отару Довженку та його колегам почали говорити «дякую»? Якою є вага «Детектора медіа» серед інших ЗМІ? Які проблеми залишаються офтопом для більшості медіа? Як то воно — критикувати друзів-журналістів чи колег, яких дуже поважаєш? На ці та інші запитання керівник моніторингового центру ГО «Детектор медіа» Отар Довженко відповів у межах спецпроекту «Журналістика незалежної України: перші 25 років». Мультимедійне інтерв’ю