«Людям треба зрозуміти, що у форматі війни з постійною загрозою інтервенції й активізації бойових дій їм доведеться жити найближчим часом, — переконаний журналіст, воєнний кореспондент телеканалу ICTV Веніамін Трубачов. — Треба усвідомлювати кожному, що ця загроза зі сходу не лише військова, коли десь щось стріляє, вибухає, а має формат певної гібридної війни, коли намагатимуться впливати на свідомість людей. І в такому військово-гібридному форматі це може тривати десятиліттями. До цього треба адаптуватися, з цим треба жити й боротися».
Співзасновниця сайту допомоги сім’ям загиблим в АТО «Небесна гвардія» Анастасія Береза, журналістка, за плечима якої досвід роботи на фронті, розділяє думку колеги: «Якщо на фронті знову буде активна фаза, якщо вона в найстрашнішому випадку піде далі, все закінчиться в один момент. H&M, Inditex, ІКЕА, “Макдональдс” відразу підуть з України. Не буде ніяких ваших інвесторів, не буде жодних ваших класних івентів, проектів — нічого не буде в країні, в якій іде війна».
«Це не означає, що ми маємо припинити думати про закони, не ходити на концерти, не розвивати зелений туризм. Ні, маємо думати і розвивати, бо в кожного одне життя. Але треба пам’ятати: те, що там відбувається, може змінити життя кожного з нас. Мені здається, нам треба не думати, що ми вже все вміємо, а працювати над своєю професійністю. Шукати нові форми, способи донесення інформації». Наразі — про війну і про те, що «є люди, які готові допомагати родинам військових, жертвувати на це свій час і кошти — для них ця тема важлива», — підсумовує Анастасія Береза.
Як змінилася мета поїздок журналістів на фронт за п’ять років війни? Як військові ставляться до жінок-воєнкорок? Чи може журналіст побачити війну у своїй країні з обох боків барикади? Чому «воювати» в тилу не менш небезпечно й важливо? За що стояли «кіборги» йна чиїй совісті Іловайськ та Дебальцеве? Чому є сенс брати інтерв’ю у ватажків «ДНР-ЛНР»? Чому воєнкори йдуть із професії? Про це та інше говорять воєнкори Анастасія Береза та Веніамін Трубачов — учасники спецпроекту «Журналістика незалежної України: перші 25 років». Велике інтерв’ю «Воєнкори-2» читайте й дивіться на «Детекторі медіа» найближчими днями.