23 жовтня Американська рада IREX презентувала новий інструмент для роботи з даними індексу медіастійкості (MSI), а також назвала свіжу оцінку для України. Індекс медіастійкості (Media Sustainability Index) IREX визначає вже 17 років.
Україна отримала 2,08 бали, хоча минулого року мала 2,12.
Загальна оцінка складається з п’яти компонентів: свобода слова, професійність журналістики, різноманіття новинних джерел, бізнес-менеджмент, діяльність допоміжних установ. Кожен із них оцінюється за шкалою від 0 до 4 балів.
Катерина Лаба, проектний менеджер Інституту висвітлення питань війни та миру, зазначила, що в Україні накопичується кількість нападів на журналістів і немає належних розслідувань та покарання.
Журналіст-розслідувач програми «Схеми: корупція в деталях» (спільного проекту Радіо Свобода і телеканалу «UA: Перший») Михайло Ткач стверджує: після Революції гідності журналістські розслідування отримали ще більшу цінність, що розуміють й фігуранти цих розслідувань. Тому кількість випадків перешкоджання діяльності журналістів збільшується і має системний характер.
Він розповів про три випадки таких перешкоджань, з якими стикнувся сам. Перший інцидент стався під час фільмування автомобілів, на яких їздять управлінці СБУ. Другий — під час зйомки весілля сина генпрокурора Юрія Луценка. Третій — коли журналісти намагалися відзняти приліт Віктора Медведчука в аеропорт «Київ» (Жуляни).
«Ми витрачаємо багато часу не тільки на журналістські розслідування, а й на те, щоби захищати свої права, ходити на суди, доводити свою правоту. Ми це робимо не для того, аби отримувати проміжні перемоги в конкретних кейсах, а для того, щоб створювати прецеденти. Щоб якомога більше людей, які перешкоджають журналістській діяльності, несли покарання. Ми вважаємо, що чим більше буде таких випадків, тим більше поваги буде викликати журналістська робота у владоможців. А журналісти отримуватимуть більше можливостей, щоб займатися улюбленою і суспільно важливою справою», – каже Михайло Ткач.