«Блокпост дружби народів: культурний діалог в умовах війни» – дискусія під такою назвою відбулась під час цьогорічного фестивалю кіно та урбаністики «86», який уже вп’яте пройшов у Славутичі. Як розповіли творці фестивалю Надія Парфан та Ілля Гладштейн, поштовхом провести розмову на таку тему стала їхня робота з організації резиденції для митців з різних колишніх республік СРСР, зокрема й Росії. Щойно фейсбук-спільнота почула, що серед резидентів буде росіянка, як на її адресу (хоч ще не було оголошено навіть її імені) полетіло каміння: навіщо за умов війни запрошувати сюди представника країни-агресора?
Проблематичність діалогу між культурними діячами з України та Росії в ситуації війни, що триває між країнами вже п’ятий рік, була унаочнена й протягом обговорень під час традиційних фестивальних кінопоказів. Так, режисерка-документалістка Лариса Артюгіна запитала одного з учасників конкурсу, білоруського режисера Олександра Зубовленка, який протягом певного часу живе та працює в Росії, ким він себе вважає: білорусом чи росіянином? Цьому ж режисеру журналістка «Детектора медіа» Марина Баранівська адресувала питання «Чий Крим?».
Аудиторія не сприйняла цих питань схвально – мовляв, навіщо про таке питати митців (а чітких відповідей не пролунало). Зокрема, своїми враженням поділилася журналістка «Громадського ТБ» Анастасія Станко, присутня під час дискусії в Славутичі: «Мені було соромно та незручно чути питання “Чий Крим?”. Здається, що після цього питання говорити вже нема про що…»
Інший режисер з Росії, Михайло Горобчук, приїхав на «86» зі своєю картиною «П’ятірочка». Цей фільм починається з нейтральних кадрів спостереження за тим, що робиться у звичайному московському дворі, а за кадром чути фрагмент новин одного з російських телеканалів про «відновлення історичної справедливості» – приєднання Криму до складу РФ. Автора фільму спитали, чи він усвідомлює, як такий звуковий закадр, який він використовує у своєму фільмі, сприймають тут, в Україні.
Ми зустрілись із Надією Парфан та Іллею Гладштейном, щоб детальніше поговорити про те, як долати (і чи варто це робити саме зараз) перешкоди, що стоять між культурними діячами з України та Росії, і яку роль у цьому процесі може відігравати фестиваль «86», що відбувається у Славутичі – радянському місті зі своїм потужним міфом.
Джерело фото – фейсбук-сторінка фестивалю "86"