11 березня у Київському муніципальному театрі «Актор» відбулася прем'єра вистави режисерки Влади Бєлозоренко «Схід – Захід». Ця вистава з’явилася завдяки роботі соціального театрального проекту Class Act. Методологію Class Act у 1997 році в Единбурзькому театрі «Треверс» заснувала група режисерів, щоб залучити більше молоді до театру. Два роки тому завдяки ініціативі відомої театральної драматургині та сценаристки Наталі Ворожбит («Кіборги», «Дике поле» за романом Сергія Жадана «Ворошиловград») аналогічний проект почав роботу й в Україні. Тоді театральні твори написало двадцятеро підлітків з міст Попасна (Луганська область) і Нововолинськ (Волинська область). Проблеми переселенців, мешканців прифронтової зони, військових, незаконний видобуток бурштину, відчуття самотності – ось лише деякі теми, які цікавили юних учасників обох сезонів проекту. Мета проекту залишається незмінною – допомогти людям долати упередження щодо одне одного.

«Ви чули, як вони пустили мульку, що можна голосувать за Путіна кивком голови возлє тєлєвізора?» – жартує перед виходом на сцену «Сходу – Заходу» акторка Римма Зюбіна. «Найкраща акторка» за версією Української кіноакадемії, лауреатка «Золотої дзиґи» за найкраще виконання головної жіночої ролі Дарини у фільмі «Гніздо горлиці» (2017), у цій виставі Римма Зюбіна виконує чотири різні ролі, з яких одну – з-за лаштунків, так і не з’явившись на сцені.

Триває репетиція перед тим, як цю виставу покажуть публіці вдруге після прем‘єри. Режисерка Влада Бєлозоренко обговорює з акторами характер фіналу однієї з п’єс, що увійшла до «Сходу – Заходу», – «Невезучі на друзів». «Фінал “Невезучих на друзів” має бути ліричним. Не робіть комедію!» – ставить задачу Влада Бєлозоренко. «Не надо Шекспіра!» – сперечається з нею Римма Зюбіна.

На прем’єру цієї постановки запросили юних авторів п’єс із Нововолинська, Клесова та Попасної. Дехто з них уже закінчив школу та вступив до вишів у Києві. На репетиції перед другим показом – лише автор п’єси «Камінь» Віталій Шмітько. «Люди не розуміють масштабів цієї війни. Люди досі впевнені, що це гібридна війна і насправді на Донбасі нічого такого не відбувається», – говорить у розмові з нами Віталій. Каже, що писав свою п’єсу, щоб показати, із чим доводиться стикатися вимушеному переселенцю (Віталій родом із Попасної, але зараз уже здобуває журналістську освіту в Києві).

Вистава «Схід – Захід» увійшла до репертуару Київського муніципального театру «Актор». Найцікавіші моменти репетиції вистави та залаштункові жарти – у нашому репортажі.

Джерело фото – фейсбук-сторінка "Class Act: Схід – Захід"