«Немає сьогодні чисто кримської теми, яка б не виходила на Київ, Москву, Вашингтон чи Брюссель, – впевнена Валентина Самар, головна редакторка інформаційного агентства «Центр журналістських розслідувань». – Розуміння Криму немає – так. Немає розуміння кримської специфіки і тематики у людей, які повинні ухвалювати рішення, – так. Кримських людей дуже мало в органах влади – так. Не сформульована система дій, не вистачає стратегії деокупації й реінтеграції Криму – ми її чекали, але вже й не треба, ми цю стратегію вже реалізуємо без влади. Від влади ми вимагаємо виконання пунктів, які повинні бути в цій програмі деокупації. Тужливі пісні є, бо таке життя, і ми теж часто плачемо. Але це не означає, що ми в гетто. Так, держава в особі нинішньої влади нас зробила обмеженими в правах, але ми такими не почуваємось – і боремось».

«Інформаційне поле України і Криму фактично розірвані. Окупанти намагаються диктувати свої умови, насадити своє інформаційне поле, і ми змушені працювати в цих умовах, – пояснює Володимир Притула, шеф-редактор проекту «Крим. Реалії», «Радіо Свобода». – Так, це ізоляція, це резервація, це гетто, але не нас як видань і журналістів, а для кримчан. І будь-яка інформація, яку ми намагаємося до них донести, ламає ці мури, руйнує цю ізоляцію».

«Для нас працюють інші форми і методи збору та обробки інформації. Ми працюємо на окуповану територію і отримуємо інформацію з окупованої території. Так, це інша робота, але це – не замкнутість в резервації. Відірваності немає, заглибленість в українське інформаційне поле – є. Інша справа, що це повинно робитися ефективніше і з більшою підтримкою» – держави та центральних ЗМІ материкової України, – підсумовує Гаяна Юксель, головна редакторка Радіо «Hayat», Інформаційне агентство «Кримські новини».

Якою була кримська журналістика до окупації і що з нею зробила Росія? Чи правильно чинять ЗМІ, які йдуть на компроміси, аби працювати на півострові? Наскільки потужним і впливовим є голос кримських медіа, які працюють на материковій Україні? І чому подеколи кажуть, що ЗМІ, головна аудиторія яких – кримчани, перебувають в «гетто»? На ці та інші запитання в рамках спецпроекту «Журналістика незалежної України: перші 25 років» відповідають Валентина Самар, Гаяна Юксель та Володимир Притула. Інтерв’ю кримських журналістів читайте на «Детекторі медіа» вже днями.