«Уявляєш, скільки знадобиться гриму, та ще й нетрадиційного кольору!» – не без задоволення каже Мустафа Найєм і всідається в крісло в гримерці. Він – один із гостей «Вечірнього шоу із Юрієм Марченком» на Суспільному, де нещодавно побувала «Відеотека», щоб на власні очі побачити, як твориться нове телебачення в «Олівці». До того ж, Мустафа Найєм та один з ведучих шоу Юрій Марченко – давні приятелі, колись вони разом працювали у редакції газети «КоммерсантЪ-Украина».
До телецентру Мустафа приїхав з Верховної Ради. Він обурений тим, що «руками громадської ради при ДБР відбілюють суддів Майдану», а також прецедентом із Віталієм Шабуніним. Коли ж ми питаємо, чи не стала реформа правоохоронних органів фікцією, рішуче це заперечує. Натомість Мустафа охоче відповідає на наше запитання, яких помилок припустився він та інші екс-журналісти, котрі після Революції гідності вирішили залишити професію та піти у політику. «Ми як журналісти часто намагаємось продовжувати набирати ресурс завдяки публічності, а не завдяки реальним зв’язкам всередині, розумінню процесів і того, як працює система, вирішенню конкретних питань. А тільки це і дає ресурс», – каже народний депутат.
Набувши за роки роботи у парламенті власний досвід (та здобуваючи наразі другу, юридичну освіту), Мустафа Найєм зразка 2018 року видається людиною, з якою президенту Петру Порошенку або його політичним партнерам було б не так вже й просто домовитись, як це сталось 4 роки тому. «Якщо тебе сприймають як тушку і кажуть: «Давай до мене, а ти тут моєю областю керуй, а ти тут побудь моєю довіреною особою, - ну, це не цікаво! Це що за гра? Ми що, продавались? Ми зробили помилку один раз, коли пішли в команду і жаліли про це, знову так я не хочу. /…/ Я не хочу йти в команду, за яку потім прийдеться виправдовуватися. Хоча розумію, що такі реалії, ми так пішли в політику, у нас іншого виходу на той момент не було», – зізнається народний депутат і запевняє, що свій вихід з фракції БПП буде юридично оформлювати, коли таке рішення буде остаточно ухвалено.
Говорити детально про те, як тривають його переговори із Дмитром Гнапом, наш співрозмовник поки відмовляється. Мовляв, це не лише його секрет. Натомість впевнений, що об’єднання демократичних політичних сил, які конкуруватимуть із представниками чинної влади, буде неминучим. «Я б радив всім трошки видихнути та заспокоїтись, бо зараз питання у тому, що буде навколо нас. Бо може так статися, що ситуація навколо цих демократичних ліберальних сил буде настільки жорсткою і токсичною, що ми об’єднаємось навіть без всяких переговорів. От я впевнений в цьому. Ну, уявіть собі, що завтра ми опинимось за бортом президентських виборів. «Ми» – це я не маю на увазі себе. Наприклад, у другий тур пройдуть два кандидати, яких ми не підтримуємо. Що будуть робити інші політичні сили?» – ставить сам собі питання Мустафа Найєм. І наголошує: необхідність збалансувати президента у майбутньому парламенті і зберегти той порядок денний, який великими зусиллями вдалося актуалізувати після Революції гідності, – надважливі завдання для всього українського політикуму.